zivotnahraneCílem projektu Žijeme na hraně je rozšíření informovanosti o problematice civilizačního onemocnění diabetes mellitus (úplavice cukrová, lidově nazývaného cukrovka).


Naše přetížené zdravotnictví nemůže z kapacitních důvodů poskytovat osobám s diabetem dostatek kvalitních informací, které by byly návodem pro zvládání života s diabetem a změnu životního stylu. Tyto informace jsou důležité nejen pro samotného pacienta, ale také pro jeho okolí. Je potřebné si uvědomit, že vlastní aktivitou lze významně ovlivnit výsledky léčby diabetu, perspektivu a kvalitu života. Je třeba zdůraznit, že i nejmodernější léčba, nebude bez spolupráce pacienta efektivní a neznalý pacient většinou nemůže být dostatečně znalostně vybaven a motivován.


Diabetes se netýká jen starších osob (často je užíváno lidové označení stařecká cukrovka). Stále častěji jsou diagnostikováni i lidé v produktivním věku.


Hlavní příčinou vzniku diabetu typu 2 je současný konzumní způsob života, z toho plynoucí nadváha a psychické přetížení. Lidé mají méně pohybu, pro nedostatek času nevěnují dostatečnou péči vlastnímu zdraví a neumí se správně stravovat.


Z výzkumů je patrné, že optimálních hodnot hladinu cukru v krvi dosahuje pouze 40 % pacientů s diabetem. Z obavy před hypoglykemií by podle výzkumu agentury QuintilesIMS více než polovina pacientů aplikujících inzulin preferovala vyšší hladinu cukru v krvi.  Z dlouhodobého hlediska vyšší hladina cukru krvi způsobuje dřívější nástup chronických komplikací, mezi které patří oční komplikace (diabetická retinopatie), poškození ledvin (nefropatie), postižení nervů (neuropatie), a tzv. syndrom diabetické nohy. Diabetes je jeden z hlavních rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění.


Máte-li otázky ohledně kampaně, můžete nás kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. mnohé odpovědi naleznete na webových stránkách www.diakar.cz a www.diaktiv.cz.


Své dotazy ohledně léčby diabetu můžete psát přímo na webových stránkách www.dialiga.cz/poradna, nebo posílat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kde vám odpoví odborníci pod vedením MUDr. Jana Brože.


Další zajímavé informace potřebné pro život s diabetem najdete i na www.diastyl.cz.


Ing. Mgr. Edita Šimáčková
Diabetik KV, z. ú.


Mgr. Vlastimil Milata
DIAKTIV CZECH REPUBLIC z. s.